Sport stacking to nie tylko świetna zabawa. To także dyscyplina sportowa. Rozgrywają się w niej mistrzostwa świata, podczas których zawodnicy budują różne układy z kubków speed stacks w różnych konfiguracjach grupowych.

Zasady

Istnieje kilka głównych zasad, których należy przestrzegać podczas układania kubków. Mogą być one rozkładane w dowolnej kolejności: z lewej do prawej lub z prawej do lewej. Trzeba jednak pamiętać, żeby składać je identycznie do sposobu rozkładania. Oprócz tego nie można układać dwóch piramid jednocześnie. Dozwolone natomiast jest składanie kilku piramid naraz.


Odmiany sport stackingu

Kubki speed stacks można układać na wiele różnych sposobów. W dyscyplinach sportowych wyróżniono trzy kategorie, Pierwszą z nich jest budowanie trzech piramid złożonych z trzech kubków. Układ ten nazywany jest „3-3-3”. Kolejny jest delikatną modyfikacją poprzedniej figury. Boczne piramidy składają się z trzech kubków, natomiast środkowa z sześciu. Taka formacja nosi nazwę „3-6-3”.

Następną i zarazem najtrudniejszą odmianą jest tzw. „cykl”. Polega on na układaniu i składaniu kilku figur przy zachowaniu odpowiedniej kolejności: na początek 3-6-3, później 6-6, potem 1-10-1. Na sam koniec należy złożyć kubki w układ startowy.

Podczas zawodów kubki speed stacks układa się nie tylko indywidualnie. Można stworzyć duet lub grupę złożoną z czterech osób (tzw. „relay”). Układ konstruowany przez drużynę jest bardziej skomplikowany i oprócz umiejętności, wymaga również zgrania zespołowego.

Dodaj komentarz