Kolorowe miśki, bajki na DVD, liczne gry komputerowe, bądź też ekran smartfona pełen aplikacji dla dzieci. Tak właśnie określić można wychowanie współczesnych rodziców, którzy stawiają w głównej mierze nie na wartości edukacyjne zabaw swoich pociech, ale na zajęcie ich czasu przysłowiowym „byle czym”. To jednak nie jest myślenie prawidłowe i często prowadzi do poważnych konsekwencji. Warto więc zainwestować w zabawki edukacyjne dla małych dzieci, które niosą ze sobą – jak sama nazwa wskazuje – pożyteczne informacje.

Zajmij się dzieckiem, a nie dziecko…

„Zajmę czymś dziecko”. Właśnie tak większość rodziców myśli, próbując w ten sposób znaleźć dla siebie chwilę wolnego czasu. Myśląc tak jednak, wielu rodziców popełnia kluczowy błąd. Wychowanie bowiem nie polega zajmowaniu dziecka nic niewartymi zabawami, ale na wychowywaniu, pokazywaniu mu świata i wpajaniu pewnych wartości, których z całą pewnością nie mają gry komputerowe i zdecydowana większość bajek. Pomimo że istnieje wiele gier na smartfony, które także polegają na uczeniu kształtów czy liter, to jednak nie pozwalają one dziecku dotknąć ich i poczuć w rzeczywistym świecie.

Najlepsze zabawki edukacyjne dla małych dzieci

Rozwój dziecka jest niezwykle ważny, dlatego warto pomyśleć o odpowiednich zabawkach edukacyjnych dostosowanych dla małych dzieci, które wspierają naukę przez zabawę. Wśród nich można znaleźć takie, które pokazują maluchom alfabet i kształty, a także takie, które wspierają rozwój między innymi zdolności manualnych. Dla najmłodszych polecane są zabawki drewniane, na przykład klocki, które występują w różnych kształtach, bądź puzzle do układania.

Dla tych, którzy chcą w nieco inny sposób zająć swoje dzieci, najchętniej wybierają klasyczny sposób, czyli blok rysunkowy i kredki lub farbki. Jest to sposób zabawy, w którym można uczestniczyć razem z dzieckiem, bądź też i pozostawić pociechę samą sobie. W ten sposób maluchy ćwiczą nie tylko zdolności artystyczne, ale i rozwijają planowanie przestrzenne i budują własną pewność siebie.

Dodaj komentarz