Kostkę Rubika zna niemalże każdy, niezależnie od wieku. Ta klasyczna łamigłówka jest niezwykle popularna zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, łącząc zabawę z rozwojem intelektualnym.

Rozwój pamięci poprzez algorytmykostka rubika

Każdy, kto choć raz miał styczność z kostką Rubika, powinien wiedzieć, że do jej rozwiązania konieczna jest znajomość pewnych określonych algorytmów. Algorytmy z kolei to pewien schemat ruchów, które należy wykonać, aby ostatecznie ułożyć kostkę. Nie są one zbyt skomplikowana, a ich nauka jest stosunkowo łatwa i przyjemna. Początkowo kostkę można układać korzystają z instrukcji, z czasem jednak nie będzie ona już potrzebna. Nauka algorytmów układania kostki wspomaga pamięć u dziecka, co jest bardzo ważne w jego rozwoju. Ponadto raz zapamiętane algorytmy pozostają w pamięci na długo – prawie jak z jazdą na rowerze.

Pamięć mięśniowa

Kostka Rubika to jednak nie tylko rozwój pamięci u dziecka, ale również pamięci mięśniowej. Ten specyficzny rodzaj pamięci znany jest głównie wśród fanów gier komputerowych, którzy po kilku godzinach spędzonych z grą reagują na większość bodźców instynktownie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku układania kostki Rubika. Rozwiązywanie łamigłówki nie wymaga ciągłego zastanawiania się nad schematami ruchów, a algorytmy wykonywane są niemal odruchowo. Dzięki temu układanie kostki z czasem przychodzi coraz szybciej, a na pewnym etapie możliwe jest nawet układanie jej z zamkniętymi oczami.

Dodaj komentarz