Chyba każdy w przeszłości miał okazję zetknąć się z popularną kostką Rubika. Ten sześcian o wymiarach 3x3x3 doczekał się wielu wariacji, z których jedną jest kostka Rubika 2×2, przez wielu uważana za prostszą wersję znanej łamigłówki. Jednak czy jest tak w rzeczywistości?

Nie dla laikówkostka rubika 2x2

Wiele osób zakłada, że skoro kostka 2×2 jest mniejsza od klasycznej kostki Rubika, ułożenie jej nie powinno być zbyt wymagające. Zresztą już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że ułożenie takiej kostki jest banalnie proste i powinno sobie z tym poradzić nawet dziecko. W rzeczywistości jednak wcale nie jest to takie proste, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie miały styczności z kostkami Rubika. I choć ułożenie jednej ściany nie powinno stanowić problemu, cała reszta kostki jest już nieco bardziej wymagająca.

Specyficzne algorytmy

Podobnie jak w przypadku innych łamigłówek, przy układaniu kostki Rubika 2×2 warto skorzystać z algorytmów, czyli pewnych schematów, które pozwalają w łatwy sposób ułożyć kostkę, niezależnie od jej początkowego ustawienia. I to dopiero tutaj można zauważyć niższy poziom trudności – podczas gdy w standardowej kostce Rubika istnieje kilka następujących po sobie algorytmów, w tym przypadku są one znacznie krótsze, a kolejnych kroków również jest mniej. Najpopularniejszą metodą układania kostki 2×2 jest metoda Ortega, opierająca się na początkowym ułożeniu dwóch sąsiadujących ze sobą ścian.

Dodaj komentarz